Yu Aihua, Anhui provincial Party Committee Propaganda Department Minister Cao Zhenghai no longer ser douke

Yu Aihua served as the Anhui provincial Party Committee Propaganda Department Minister Cao Zhenghai no longer serve as the original title: Edward Yu Ren Anhui provincial Party Committee Propaganda Department Minister Cao Zhenghai will no longer serve as (Figure | CV) Chinese Economic Net Hefei on November 12th according to a comprehensive report of the CPC Anhui provincial Party Committee Propaganda Department, Anhui Provincial Civilization Office sponsored "Anhui Civilization Network News: November 11th, provincial Party Committee Propaganda Department of the provincial propaganda the unit held primarily responsible for and ministry level cadres meeting, Deputy Minister of provincial Party Committee Organization Department of provincial Party committee Liu Zhihong read the document, Yu Aihua was appointed Minister of the Propaganda Department of the provincial Party committee, comrade Cao Zhenghai no longer serve as. According to Chinese Economic Net local party leaders library information, Edward Yu, born in September 1965, served as mayor of Xuancheng, mayor of Anqing, Anqing party secretary and other duties, in March this year, Anhui provincial Party Committee Propaganda Department Deputy minister. In November 3rd, the Tenth Plenary Session of the CPC Anhui Provincial Committee held its first plenary meeting, Yu Aihua was elected as the new Anhui Provincial Committee (related reports). Cao Zhenghai, born in March 1960, worked for a long time in the Inner Mongolia Autonomous Region, in June 2012, the Anhui Provincial Committee, publicity minister. Yu Aihua. Data figure Yu Aihua resume Yu Aihua, male, Han nationality, born in September 1965, Anhui Tianchang, July 1989 to participate in the work of China in October 1988 to join the Communist Party, provincial Party school graduate degree, a bachelor’s degree in philosophy. From September 1985 to July 1989 in the Department of philosophy of Anhui University philosophy professional learning, after graduation assigned to the Hefei municipal Party Committee Office (during the period: July 1989 to October 1990 at the Anhui tire plant, Feidong County eight bucket township government exercise); September 1992 served as the office of provincial Party Committee Propaganda department clerk, deputy inspector, inspector zhengkeji; February 1996 Office of the Propaganda Department provincial Party committee assistant researcher; June 1996 deputy director of the provincial Party Committee Propaganda Department research department; in April 1998, the Propaganda Department of the provincial department researcher; in July 1998, the provincial CPPCC office Secretariat investigator (during the period: October 1999 to September 2001 work as the Deputy Secretary of the county of Mount Holyoke); January 2002 deputy director of the provincial CPPCC Office (September 2000 to July 2003 to participate in the provincial Party School postgraduate courses in politics Academic professional learning; from March 2004 to May to participate in the provincial Party School prefectural cadres training class; learning) July 2005 party members, deputy director of the provincial CPPCC office; in April 2006 he served as Deputy Secretary of the party organ, director of the provincial CPPCC Office (during the period: March 2007 to January 2008 the Central Party School twenty-third year younger classes); March 2008 the Xuancheng municipal Party committee deputy secretary of Xuancheng in April 2008; vice secretary of municipal Party committee, deputy mayor, deputy mayor of Xuancheng in May 2008; Deputy Secretary and mayor in August 2012; vice secretary of Anqing Municipal Committee in September 2012; he served as Deputy Secretary of Anqing Municipal Committee, vice mayor and acting in winter相关的主题文章: